2018/01/18

ZWIEDZAMY TURCJĘ - DALYAN / VISITING TURKEY - DALYAN

natura w Turcji

Wierzcie albo nie ale u mnie za oknem szaruga, deszcz i wiatr. Słońce z uporem maniaka próbuje się przebić przez grubą warstwę chmur i mam nadzieję, że mu się uda. 
Większości z Was na pewno Turcja kojarzy się z całorocznym upałem i słońcem. Moi znajomi zawsze dziwią się gdy mówię, że jest mi zimno. Ja również jestem przyzwyczajona do pięknej pogody i 2 dni szarugi pod rząd nie działa na mnie korzystnie. Niby nie samym słońcem człowiek żyje ale witamina D potrafi czynić cuda. 
Właśnie taka pogoda skłoniła mnie do wiosenno-wakacyjnych refleksji i napisania tego posta. 

Część z Was zapewne marzy o wakacjach i zrobiła plany urlopowe. 
Jeśli Wasz wybór padł na Turcję śledźcie kolejne posty, w których będę przedstawiać miejsca, które moim zdaniem warto odwiedzić.

DALYAN
Dalyan trip
Jednym z moich ulubionych miejsc jest Dalyan. Ta mała rybacka wioska słynie z błotnych kąpieli, żółwi Caretta Caretta, niebieskich krabów, plaży Iztuzu, licyjskich grobowców oraz wielu innych atrakcji. 

Ale po kolei!

LOKALIZACJA

Miasto położone jest w odległości około 30 km od port lotniczego w Dalamanie, 67 km od  Fethiye i 90 km od Marmaris. 
Do miejscowości Dalyan możecie się dojechać na własną rękę. Dojazd z Fethiye zajmuje około godziny.
Możecie także wybrać się na zorganizowaną wycieczkę oferowaną przez Waszego rezydenta lub lokalne biuro. 
Cena zorganizowanej wycieczki to koszt około 20-25 Euro za osobę. Przy zakupie wycieczki warto sprawdzić co obejmuje podana cena tzn. bilety wstępu, przejazd, posiłek itp. oraz jaki jest program wycieczki. 


PARK KRAJOBRAZOWY

Jeżeli jesteście miłośnikami natury, przyrody, cudownych krajobrazów i krystalicznej wody odwiedzając to miejsce z pewnością się nie rozczarujecie. Rzeka Dalyan, jezioro Koycegiz, z którego wypływa oraz plaża Iztuzu są położone na terenie Parku Krajobrazowego i objęte ochroną prawną od 1988 roku co pozwala ograniczyć ingerencję człowieka i zachować naturalność tego miejsca. Ujście rzeki Dalyan zamieszkuje około 200 gatunków ptaków, które możemy obserwować pośród wysokich trzcin płynąc wzdłuż meandrów rzeki. 


KĄPIELE BŁOTNE

Pierwszym przystankiem zaraz po przyjeździe do Dalyanu i przerwie na posiłek są kąpiele błotne. Największa atrakcja turystyczna tego miejsca przyciąga corocznie tysiące turystów, którzy na własnej skórze chcą się przekonać o odmładzających i leczniczych właściwościach kąpieli. Oczyszczają i odmładzają skórę a także są podobno wspaniałym lekiem na choroby skóry, bóle reumatyczne czy układ nerwowy. Możecie tutaj także skorzystać z basenów termalnych. 
Ta część wycieczki to z pewnością niezapomniana przygoda i wspaniała zabawa nie tylko dla dzieciaków.

mud bath

KAUNOS - LIKIJSKIE GROBOWCE

Podczas wyprawy rzecznej będziemy mogli podziwiać pozostałości dawnego miasta Kaunos czyli licyjskie grobowce. Wkomponowane w urwiste skały to jedna z wielu atrakcji tego miejsca. W grobowcach wykutych przez ludność Licyjską chowano arystokrację zamieszkującą tamte tereny.
Niedaleko wzgórz znajdują się specjalne tamy na ryby, od których wzięła się właśnie nazwa Dalyan.
Warte zobaczenia są także znajdujące się nieopodal ruiny pochodzącego z czasów greckich teatru, łaźni a także kilku świątyń.

likijskie grobowceŻÓŁWIE CARETTA CARETTA

Plaża Iztuzu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie co roku swoje jaja składają ogromne żółwie Caretta Caretta. Komu uda się je zobaczyć jest dużym szczęściarzem. Podobno najlepszą porą aby je spotkać jest późny wieczór lub wczesny ranek czyli wtedy, gdy samice składają jaja. Z tego względu plaża zamknięta jest od godziny 22 do 8. 
Okres lęgowy trwa od maja do października. Jaja zakopywane są w ciepłym piasku na co najmniej 2 miesiące. Po tym okresie nocą wylęgają się małe żółwie, które natychmiast udają się w kierunku morza. 
Dorosłe osobniki potrafią ważyć od 70 - 200 kg a ich długość oscyluje między 70-120 cm. 
Niebieski kraby, którymi karmione są żółwie to kolejna atrakcja tego miejsca. Rybacy używają ich by zwabić żółwie. Zadowoleni turyści mogą wtedy przyjrzeć się im z bliska i zrobić zdjęcie. 

niebieskie kraby

PLAŻA IZTUZU

Po minięciu ruin słynnego miasta Kaunos i niezapomnianej kąpieli błotnej udajemy się na piaszczystą plażę. 
Po licznych protestach ekologów w latach 80-tych miejsce stało się rezerwatem przyrody.
Zakaz zabudowy w promieniu 10 km sprawia, że możemy cudownie wypocząć pośród dziewiczych terenów, cudownych widoków i wykąpać się w turkusowo krystalicznej ciepłej wodzie.
Tutaj kończy swój bieg rzeka Dalyan wpadając do Morza Śródziemnego. Tutaj kończy się także zazwyczaj całodniowa wycieczka po Dalyanie.

INNE ATRAKCJE

Inne atrakcje, które oferowane są na miejscu to jeep safari, rafting czy trekking.

WARTO WIEDZIEĆ

Wybierając się na własną rękę nie zapomnijmy zabrać ze sobą dodatkowych pieniędzy na bilety wstępy, zakup wody oraz posiłku. Jeśli jest to wycieczka zorganizowana zazwyczaj wszystko zawarte jest w cenie wycieczki ale żeby nie było niespodzianek warto dopytać co ona obejmuje.

Zabierzmy także ze sobą coś na komary, strój kąpielowy, ręcznik i olejek do opalania.
PODSUMOWANIE

Niezabudowany dziewiczy krajobraz, cudowna zabawa i wypoczynek z dala od zgiełku to zdecydowanie gratka dla miłośników przyrody, fotografów i osób poszukujących relaksu. 
Podobno Dalyan odwiedziły takie sławy jak Dustin Hoffman, Uma Thurman czy Sting.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz